Kötegyáni Baráti Kör Egyesület

Cím: 5725 Kötegyán, Kossuth u. 50.

E-mail: telehazkotegyan@freemail.hu

Telefon/fax: +36 66 278-354

Mobil: +36 20 553-4352

 

kedd, január 23, 2018
Text Size
   
2013-as programjaink PDF Nyomtatás E-mail
 A Kötegyáni Baráti Kör Egyesület/Népfőiskola 2013. január 01-től a következő feladatokat/programokat valósította meg:
 
 
•Szakmai információs napokat tartottunk a kistérségben 2 alkalommal márciusban, és májusban a Sarkadi kistérség szervezetei számára. Meghívottak voltak a Gyulai és a Szeghalmi Kistérség és a Gyulai Civil Fórum képviselői. 
 
•A Kultúra Napján kulturális rendezvényt szerveztünk a Sarkadi (SAK) és Gyulai Alkotó Körök (GYAK), a Kötegyáni Baráti Kör Egyesület/Népfőiskola résztvevőinek Sarkadon a Városi Könyvtárban 2013. január 23-án – Pete László előadó estje
 
•A Kötegyáni Baráti Kör Egyesület vezetőségi ülését 2013. 03.09. tartotta.
A Kötegyáni Baráti Kör Egyesület közgyűlését 2013.03.17. tartotta.
 
•A Nyugdíjas Klub tagjai heti rendszerességgel (szerdánként 9-11 óra között) találkoznak. Ezt követően a kórus tagok részvételével folyamatos felkészülés van. Az új kórusvezető nagyon lelkiismeretes munkát végez. Ez meglátszik a kórus eredményein is. 
 
•A farsang és a Tavaszváró együtt került megrendezésre, a kiadások csökkentése miatt. A helyiek mellett részt vettek a Sarkadi kistérség nyugdíjas klubjai, valamint Mezőmegyer, Nagyszalonta (RO) nyugdíjasai.
 
•Március 15-én ünnepi koszorúzást tartottunk a Táncsics emléktáblánál.
 
 
•Művésztelepeink:
Kötegyánban március 15-23 között rendeztük meg a XXXIII. Nemzetközi Művésztelepet, ahol 32 fő alkotott.
Elvégzett munkák:
- 1 db kalotaszegi utcaajtó, kapu (Bacsó utcai házhoz)
-1 db kapu (Tarján-Pusztai vendégházhoz)
-8 db faragott pad
-8 db szobor
 
•1 alkalommal voltunk a Lakiteleki Népfőiskolán az emlékpadokat felújítani (1 éjszaka 2 nap), a helyiek segítségével, több mint 30 db pad felújítására került sor 8 fővel.
 
•2013. május 25 - június 1. között került megrendezésre a II. Bélmegyeri művésztelep. Résztvevők 9 fő + a helyiek. Elvégzett munkák: 8 db nagyméretű faszobor, 4 festmény.
 
•2013. június 15-22 között volt a IV. Komáromi művésztelep, ahol 9 fő alkotott, illetve itt is voltak helyi segítők. Az elkészült alkotások: 3 db nagyméretű szobor és 5 db pad készült a tanösvényre.
 
•Június 22 és július 1 között a szlovákiai Nagyölveden került sor a nyári művésztelepre, ahol közel 50 fő résztvevő volt.
Elvégzett munkák: a helyi ravatalozó oszlopainak elkészítése – építési engedély terveinek megfelelően. A részletes programot mellékeljük.
Továbbiakban faragott padok, nagyméretű térplasztikák készültek.
Ezen a művésztelepen Cseri Zita Nagyölved Község polgármester asszonya Polgármesteri elismerésben részesítette az alkotókat – a nevek mellékelve.
 
•2013. júliusában a zsoboki Bokréta Kulturális Egyesület művésztelepének voltunk a kezelői (NKA pályázat).
 
•Július 1-13-ig a XXX. Nemzetközi művésztelep munkáiban vettünk részt a Kétegyházán működő Békés Megyei Képzőművészeti Szabadiskola Egyesület szervezésében, együttműködve a Kötegyáni Baráti Kör Egyesület/Népfőiskolával. Itt egy TÁMOP-os pályázat kapcsán a térség általános iskolás tanulói betekintést nyerhettek a különböző képzőművészeti ágba, kipróbálhatták magukat. A lényeg, hogy egy hetes turnusokban 120 gyermeknek az üdülése megoldódott –s közben hasznos ismereteket, barátokat szereztek. Hivatásos művészekkel találkozhattak, beszélgethettek. 
 
A Kötegyáni Református Egyházközséggel közös programjaink voltak:
 
-1 db faszobrot adományoztunk a Református Egyház részére, a felújított templomhoz, melyet Lukács István szobrászművész alkotott. A szobor értéke 500.000.- Ft (a Képzőművészeti Lektorátus jegyzőkönyve alapján)
-Elindult a Film Klub hetente 1 alkalommal. Ehhez vásároltunk egy televíziót és egy házimozi rendszert a gyerekek nagy örömére, melyet a pályázati forrásból finanszíroztunk.
 
-A Kötegyáni Református Egyházközség Ifjúsági Missziójában tavasz óta működtetünk heti rendszerességgel filmklubot. Azzal a céllal hívtuk életre, hogy segítsünk a gyerekeknek és fiataloknak a média dzsungelében való eligazodásukban.
Otthon többnyire ellenőrizetlenül, beszélgetés és feldolgozás nélkül fogyasztják a televízió és az internet termékeit.
Fontosnak tartjuk, hogy értékes hazai és külföldi, régi és kortárs, játékfilmeket és egyéb alkotásokat is közösen nézzünk meg. A felnőtt segítők kérdéseikkel, irányított beszélgetéssel segítik az élmények befogadását és feldolgozását.
A gyerekek örömmel vették a filmklub beindulását, bár változó létszámmal vesznek részt a vetítéseken. Gyakran előfordul, hogy a gyerekek kérik, hogy valamit nézzünk meg közösen. Ennek is teret adunk, hiszen így tudunk arról beszélni, miért tetszik nekik, s ezen az úton is igyekszünk a gyerekek igényeit emelni. Egy ilyen kis településen, mint a mienk, a gyerekeknek és ifjaknak nincs túl sok lehetőségük a művelődésre és az igényes szórakozásra. Ez a filmklub ennek hiányosságát nagyban pótolja. 
-Interaktív lovas programok havi 1 alkalommal.
-Erdőjárás: gyógynövényekkel való ismerkedés
 
Helyi értékek alkotóinak életrajzi adatait folyamatosan gyűjtjük, amennyiben lehetőségünk lesz rá, akkor egy kiadványt készítünk belőle.
 
•A Békés-Bihari Kollégium alakuló szakmai műhelyét 2013. április 26-27-én megtartottuk. A rendezvényről nagyon pozitívak a visszajelzések. Egyes vélemények szerint jó lenne, ha 2 havonta szerveznénk ilyen összejövetelt. – A program mellékelve!
 
•Az egyesület honlapjának kezelése folyamatosan történik.
 
•2013. július 23-án legalizáltuk a helyi értékekre vonatkozó elképzeléseinket. Megalakult a Kötegyáni Baráti Kör Egyesület/Népfőiskola Hungarikum Klubja. Előzményeit 2010-ben elkezdtük a helyi értékek felmérésével, majd feldolgozásával. 2012-ben, 2013-ban a helyi értékekből kiállítást szerveztünk a Református templomban.
 
•2013. június 7-én az Összetartozás napján megemlékezést tartottunk és Országzászlót állítottunk és avattunk a Református templom melletti téren, ahol a falu lakossága szép számmal részt vett.
 
•2013. július 12-én Nagyváradi kirándulásra vittük azokat a lelkes önkénteseket, akik nélkül nem lehetne ma olyan szép és rendezett az adományba kapott házunk, mely ma már sokaknak magát a Népfőiskolát jelenti.
 
 
RocketTheme Joomla Templates